Skip to content

1508 De Witt Terr

Linden, NJ 07036

Built 1942

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block303
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$88,000
58%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,583+2.2%
2024$10,351-1.0%
2023$10,458+0.5%
2022$10,403+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 5704, Page 257Recorded4/4/2008

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 5253, Page 176NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/9/2002

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 5020, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 3547, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1942