Skip to content

1200 De Witt Terr

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block306
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
37%
Improvement Value:$98,800
63%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,776+2.3%
2024$10,535-1.0%
2023$10,646+0.5%
2022$10,588+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,314DeedBook 5652, Page 950NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/5/2007

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 3570, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1948