Skip to content

200 W St George Ave

Linden, NJ 07036

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block308
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
DescriptionF-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,900
51%
Improvement Value:$150,000
49%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,543+2.2%
2024$27,918-1.0%
2023$28,206+0.5%
2022$28,056+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

DeedBook 6505, Page 2050Recorded4/12/2023

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,110DeedBook 5518, Page 957NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/27/2005

Property Built

Built

Year Built: 1963