Skip to content

825 Summit St

Linden, NJ 07036

Built 2011

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 11, 2012

Property Information

Block310
Lot3.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1A-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
31%
Improvement Value:$119,200
69%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,151+2.2%
2024$11,885-1.0%
2023$12,008+0.5%
2022$11,944+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,874DeedBook 5906, Page 804NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/17/2012

Property Built

Built

Year Built: 2011