Skip to content

627 Spruce St

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block312
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
47%
Improvement Value:$58,500
53%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827+2.2%
2024$7,655+9.0%
2023$7,025+0.5%
2022$6,988+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 6468, Page 658NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/20/2022

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 4015, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1927