Skip to content

514 Lafayette St

Linden, NJ 07036

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block314
Lot11.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
28%
Improvement Value:$153,400
72%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,971+2.2%
2024$14,643-1.0%
2023$14,794+0.5%
2022$14,716+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5045, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 2000