Skip to content

321 Princeton Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block334
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
47%
Improvement Value:$73,100
53%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+2.2%
2024$9,505-1.0%
2023$9,604+0.5%
2022$9,552+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$459,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 6475, Page 2594Recorded8/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$332,300

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 5631, Page 606NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/31/2007

Property Built

Built

Year Built: 1953