Skip to content

1425 Sunnyfield Dr

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block335
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
48%
Improvement Value:$69,700
52%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,458+2.2%
2024$9,251-1.0%
2023$9,346+0.5%
2022$9,297+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5553, Page 1Recorded12/21/2005

Property Built

Built

Year Built: 1953