Skip to content

1409 Thelma Terr

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block336
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
44%
Improvement Value:$83,200
56%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,379+4.1%
2024$9,966-1.0%
2023$10,069+0.5%
2022$10,015+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6532, Page 2054Recorded12/21/2023

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3702, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1953