Skip to content

315-341 Academy Terr

Linden, NJ 07036

Built 1947
Apartment

Last Sale Price
$20,500,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block337
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description42A-B-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage16,484
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
42%
Improvement Value:$870,000
58%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$105,480+2.2%
2024$103,170+6.0%
2023$97,286+0.5%
2022$96,768+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$20,500,000

From:

To:

Sq Ft16,484DeedBook 6429, Page 2719NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded9/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1947