Skip to content

1013 De Witt Terr

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
May 27, 1993

Property Information

Block338
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
41%
Improvement Value:$82,000
59%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,774+2.2%
2024$9,560-1.0%
2023$9,659+0.5%
2022$9,608+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 3967, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1943