Skip to content

327 Gesner St

Linden, NJ 07036

Built 1933

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block341
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,103
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
37%
Improvement Value:$82,200
63%
Total Assessment$130,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+2.2%
2024$8,955+6.7%
2023$8,394+0.5%
2022$8,350+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,103DeedBook 6418, Page 617NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,532DeedBook 5826, Page 962NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/28/2010

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3288, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1933