Skip to content

716 Lindegar St

Linden, NJ 07036

Built 1940

Last Sale Price
$353,500
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block343
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
46%
Improvement Value:$61,600
54%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+2.2%
2024$7,848-1.0%
2023$7,929+0.5%
2022$7,887+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$353,500

From:

To:

Sq Ft1,162DeedBook 6533, Page 442Recorded1/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,162DeedBook 6087, Page 944Recorded10/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3488, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1940