Skip to content

709 W Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block347
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class46
Description2A-SF-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
47%
Improvement Value:$72,600
53%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+2.2%
2024$9,395-1.0%
2023$9,492+0.5%
2022$9,442+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$298,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 6080, Page 573Recorded9/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$181,000
DeedBook 4847, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$78,500
DeedBook 3339, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1928