Skip to content

419 Miltonia St

Linden, NJ 07036

Built 1944

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block351
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
45%
Improvement Value:$67,200
55%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,656+2.2%
2024$8,467-1.0%
2023$8,554+0.5%
2022$8,509+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 6376, Page 2162Recorded7/30/2020

Property Sale

SaleMulti
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 5688, Page 429NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/19/2007

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 4821, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1944