Skip to content

331 De Witt St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2022

Property Information

Block353
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1A-S-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
47%
Improvement Value:$63,000
53%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+2.2%
2024$8,116-1.0%
2023$8,200+0.5%
2022$8,156+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 6101, Page 428Recorded1/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook 3262, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1928