Skip to content

419 N Stiles St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Feb 11, 2010

Property Information

Block356
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class35
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage866
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
51%
Improvement Value:$30,600
49%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,395+2.2%
2024$4,299-1.0%
2023$4,343+0.5%
2022$4,320+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$144,000

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 5824, Page 499Recorded7/13/2010

Property Sale

SaleMulti
$75,500
DeedBook 4876, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3773, Page 331

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3300, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1928