Skip to content

2712 Bradbury Ave

Linden, NJ 07036

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block359
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
47%
Improvement Value:$68,700
53%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,191+2.2%
2024$8,990-1.0%
2023$9,082+0.5%
2022$9,034+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$275,000

From: LAYNES, LINDA

To: SIRMAN, WILLIAM & CAMILLA

Sq Ft1,422DeedBook 5932, Page 936Recorded12/11/2012

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From: SANCHEZ, ARMANDO

To: LAYNES, LINDA

Sq Ft1,422DeedBook 5751, Page 142Recorded2/10/2009

Property Sale

SaleMulti
$300,500

From: LEONARD,STEPHEN-STARZYNSKI,WALTER

To: SANCHEZ, ARMANDO

Sq Ft1,422DeedBook 5496, Page 712NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/15/2005

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 4151, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1968