Skip to content

2821 Verona Ave

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$178,500
Last Sale Date
Oct 7, 1987

Property Information

Block359
Lot42
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
42%
Improvement Value:$80,400
58%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,732+2.2%
2024$9,519-1.0%
2023$9,617+0.5%
2022$9,566+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$178,500
DeedBook 3527, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1948