Skip to content

431 Raritan Rd

Linden, NJ 07036

Built 2014

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block359
Lot54
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1A-2SV-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
31%
Improvement Value:$128,300
69%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,072+2.2%
2024$12,786-1.0%
2023$12,918+0.5%
2022$12,849+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$740,000

From: COHEN, JAY & DAWN

To: KATZ, SHEVY SIMA

Sq Ft2,640DeedBook 6487, Page 2092Recorded10/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$410,000

From: K WNEK LLC, K WNEK LLC

To: COHEN, JAY & DAWN, COHEN, JAY & DAWN

Sq Ft3,183DeedBook 5997, Page 841NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$113,000

From: URBAN, WALTER J JR & MARIE, URBAN, WALTER J JR & MARIE

To: K WNEK LLC, K WNEK LLC

DeedBook 5974, Page 466NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/1/2013