Skip to content

415 Raritan Rd

Linden, NJ 07036

Built 1932

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block359
Lot61
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
43%
Improvement Value:$74,700
57%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,296+2.2%
2024$9,093-1.0%
2023$9,187+0.5%
2022$9,138+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From: GARCIA, CLAUDIA

To: ACEDIEU, JAMES L

Sq Ft1,420DeedBook 6407, Page 2664Recorded4/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$206,000

From: MUSSO, PHILIP J EXEC EST FRANCES M

To: RODERICK, PETER - GARCIA, CLAUDIA

Sq Ft1,420DeedBook 5375, Page 667NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/9/2003

Property Built

Built

Year Built: 1932