Skip to content

433 Morristown Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block361
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$93,900
60%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,998+5.8%
2024$10,400-1.0%
2023$10,507+0.5%
2022$10,451+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,542DeedBook 6520, Page 2816Recorded9/11/2023

Property Sale

SaleMulti
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,542DeedBook 6214, Page 365Recorded9/12/2017

Property Sale

SaleMulti
$188,000
DeedBook 3525, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1953