Skip to content

409 Livingston Rd

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block362
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
42%
Improvement Value:$88,400
58%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506+2.2%
2024$10,276-1.0%
2023$10,382-12.9%
2022$11,923+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 6354, Page 2659NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 5649, Page 814Recorded5/17/2007

Property Built

Built

Year Built: 1957