Skip to content

400 Rosewood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block364
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,549
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
48%
Improvement Value:$62,600
52%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,481+2.2%
2024$8,295-1.0%
2023$8,380+0.5%
2022$8,336+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,549DeedBook 5786, Page 192Recorded10/21/2009

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 3326, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1950