Skip to content

445 Rosewood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 15, 1997

Property Information

Block365
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
40%
Improvement Value:$86,900
60%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,154+2.2%
2024$9,932-1.0%
2023$10,034+0.5%
2022$9,981+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4610, Page 191

Property Sale

SaleMulti
$79,500
DeedBook 3240, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1953