Skip to content

620 Amherst Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block367
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
42%
Improvement Value:$84,500
58%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,302+2.2%
2024$10,076-1.0%
2023$10,180+0.5%
2022$10,126+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953