Skip to content

640 Amherst Rd

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Dec 18, 2012

Property Information

Block367
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
41%
Improvement Value:$87,200
59%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,464+2.2%
2024$10,234-1.0%
2023$10,340+0.5%
2022$10,285+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 5935, Page 464Recorded12/27/2012

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 5910, Page 178NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1956