Skip to content

514 Exeter Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block370
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
46%
Improvement Value:$74,200
54%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,592+2.2%
2024$9,382-1.0%
2023$9,478+0.5%
2022$9,428+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 4789, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3970, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1953