Skip to content

1321 Prospect Dr

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$330,300
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block371
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
44%
Improvement Value:$80,800
56%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,119+6.7%
2024$9,485-1.0%
2023$9,583+0.5%
2022$9,532+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,300

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 6407, Page 426Recorded4/1/2021

Property Sale

SaleMulti
$28,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 5664, Page 446NU CodeFamily (1)Recorded8/1/2007

Property Sale

SaleMulti
$133,500
DeedBook 3915, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1953