Skip to content

540 Livingston Rd

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
May 2, 2013

Property Information

Block387
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
45%
Improvement Value:$75,800
55%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,690+2.2%
2024$9,478-1.0%
2023$9,576+0.5%
2022$9,525+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$221,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 5952, Page 78NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1956