Skip to content

532 Fernwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block389
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1A-B-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
44%
Improvement Value:$73,800
56%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,233+2.2%
2024$9,031-1.0%
2023$9,124+0.5%
2022$9,075+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$274,000

From:

To:

Sq Ft1,531DeedBook 5840, Page 78Recorded11/4/2010

Property Built

Built

Year Built: 1953