Skip to content

619 Fernwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1981

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block390.01
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,315
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
38%
Improvement Value:$101,900
62%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,561+2.2%
2024$11,307+7.9%
2023$10,479+0.5%
2022$10,423+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$468,000

From:

To:

Sq Ft1,315DeedBook 6401, Page 506NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/18/2021

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5463, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1981