Skip to content

550 Rosewood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Mar 26, 1999

Property Information

Block390
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2A-SCB-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
40%
Improvement Value:$89,100
60%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,372+2.2%
2024$10,145-1.0%
2023$10,250+0.5%
2022$10,195+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 4798, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4732, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1938