Skip to content

541 Rosewood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block390
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2A-SF-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
40%
Improvement Value:$91,600
60%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,808+2.2%
2024$10,571-1.0%
2023$10,681-11.4%
2022$12,055+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 5833, Page 233Recorded9/13/2010

Property Sale

SaleMulti
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 5344, Page 244Recorded11/8/2002

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 4781, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 3167, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1938