Skip to content

538 Elmwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$45,500
Last Sale Date
Oct 24, 1979

Property Information

Block390
Lot44
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class25
Description1A-CB-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
51%
Improvement Value:$39,500
49%
Total Assessment$80,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,682+2.2%
2024$5,557-1.0%
2023$5,615+0.5%
2022$5,585+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$45,500
DeedBook 3201, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1938