Skip to content

1817 Verona Ave

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2007

Property Information

Block392
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
48%
Improvement Value:$70,700
52%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,507+2.2%
2024$9,299-1.0%
2023$9,395+0.5%
2022$9,345+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3285, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1956