Skip to content

1632 Lenape Rd

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block394
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
41%
Improvement Value:$88,500
59%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+2.2%
2024$10,345-1.0%
2023$10,451+0.5%
2022$10,396+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$442,000

From:

To:

Sq Ft1,970DeedBook 5575, Page 826Recorded4/13/2006

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 3476, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1956