Skip to content

837 Keep St

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Aug 6, 2009

Property Information

Block400
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1A-SCB-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
40%
Improvement Value:$76,100
60%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,980+2.2%
2024$8,783-1.0%
2023$8,874+0.5%
2022$8,827+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$211,000

From: LEONARD,PATRICIA F,ET ALLS

To: CAMPO, EDISON J

Sq Ft1,080DeedBook 5776, Page 230NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/14/2009

Property Built

Built

Year Built: 1948