Skip to content

733 Ercama St

Linden, NJ 07036

Built 1946

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jan 4, 2023

Property Information

Block401
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1A-SCB-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
35%
Improvement Value:$96,100
65%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450+4.8%
2024$9,971-1.0%
2023$10,076+0.5%
2022$10,021+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 6498, Page 2396Recorded2/1/2023

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3511, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1946