Skip to content

1211 W Curtis St

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block403
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
41%
Improvement Value:$81,300
59%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493+2.2%
2024$9,285-1.0%
2023$9,381+0.5%
2022$9,331+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 6281, Page 2328NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 5062, Page 12Recorded12/13/2000

Property Built

Built

Year Built: 1953