Skip to content

706 Riverbend Dr

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$348,091
Last Sale Date
Jun 24, 2014

Property Information

Block404
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
40%
Improvement Value:$98,900
60%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,680+2.2%
2024$11,424-1.0%
2023$11,542+0.5%
2022$11,481+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$348,091

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 6009, Page 465NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/27/2014

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 4842, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$167,500
DeedBook 4384, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 3112, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1961