Skip to content

1010 Stockton Rd

Linden, NJ 07036

Built 1993

Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block409
Lot2.02
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,438
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
33%
Improvement Value:$129,600
67%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,508+2.2%
2024$13,213-1.0%
2023$13,349+0.5%
2022$13,278+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 3969, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1993