Skip to content

1707 N Stiles St

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2016

Property Information

Block413
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,506
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
43%
Improvement Value:$68,500
57%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,509+2.2%
2024$8,322-1.0%
2023$8,408+0.5%
2022$8,364+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 3151, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1943