Skip to content

1411 Sherwood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block415
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage592
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
34%
Improvement Value:$120,800
66%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,953+2.2%
2024$12,669-1.0%
2023$12,800+0.5%
2022$12,732+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft592DeedBook 6602, Page 2096Recorded11/20/2025

Property Sale

SaleMulti
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,033DeedBook 5916, Page 765Recorded7/31/2012

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4424, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4111, Page 216