Skip to content

1307 Sherwood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Apr 15, 2004

Property Information

Block416
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
43%
Improvement Value:$94,800
57%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+2.2%
2024$11,445-1.0%
2023$11,563+0.5%
2022$11,502+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$362,000

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 5426, Page 127Recorded4/20/2004

Property Built

Built

Year Built: 1958