Skip to content

4 Sherwood Circle

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 24, 2008

Property Information

Block417
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
44%
Improvement Value:$93,500
56%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,807+2.2%
2024$11,548-1.0%
2023$11,667+0.5%
2022$11,605+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 5743, Page 245Recorded12/8/2008

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4085, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1957