Skip to content

1111 Debra Dr

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 23, 2008

Property Information

Block418
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$86,100
58%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450+2.2%
2024$10,221-1.0%
2023$10,326+0.5%
2022$10,271+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 5734, Page 40Recorded9/26/2008

Property Built

Built

Year Built: 1958