Skip to content

1121 Karen Terr

Linden, NJ 07036

Built 1976

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block419
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
37%
Improvement Value:$106,400
63%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,877+2.2%
2024$11,617-1.0%
2023$11,737+0.5%
2022$11,674+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 6437, Page 2479Recorded11/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 5375, Page 246Recorded6/6/2003

Property Sale

SaleMulti
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 5317, Page 47NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded8/30/2002

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 4739, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1976