Skip to content

1415 Hussa St

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Jun 24, 2010

Property Information

Block41
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,483
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
37%
Improvement Value:$77,600
63%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,713+2.2%
2024$8,522-1.0%
2023$8,610+0.5%
2022$8,564+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$174,900

From:

To:

Sq Ft1,483DeedBook 5837, Page 128NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/13/2010

Property Sale

SaleMulti
$271,000

From:

To:

Sq Ft1,483DeedBook 5493, Page 577Recorded3/30/2005

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 3032, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1957