Skip to content

211 Lexington Ave

Linden, NJ 07036

Built 1972

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block425
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,207
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
29%
Improvement Value:$107,300
71%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+2.2%
2024$10,461+30.2%
2023$8,033+0.5%
2022$7,990+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,207DeedBook 6469, Page 2959NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/27/2022

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4437, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1972